2" ClogChopper For 1/2", 5/8" And 3/4" Cables - Rip Through Stoppages With The Unique ClogChopper Multi-Function Cutting Tools - 6 Self-Sharpening Blades Easily Grind Up Stoppages, Scale, Encrusted Debris, And Root Masses - Automatically Negotiates Multiple, Tricky Bends While Maintaining A Central Line Position And Minimizing Pipe Wall, Elbow, Connection And Joint Damage - Excellent For Clearing Stacks, Downspouts, Mains, And Drains
- Clog choppers are maneuverable and the perfectly balanced cutters automatically negotiates multiple, tricky bends while maintaining a central line position and minimizing pipe wall, elbow, connection and joint damage.
- Clog choppers are efficient, with all surface cutting edges, they clear clogs and scrape encrusted debris from inner walls all in one operation, into and out of the pipe
- The cutters are economical, while being durable enough to handle years of demanding use in residential and commercial applications they actually self-sharpen while working
- Clog choppers are versatile with connectors being offered for most popular Brands of drain cleaning machines
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121808 |
| Manufacturer Part Number | 2CG |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | UNITED KINGDOM |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Lbs) | 0.17 lb |
| Depth | 7.0 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 0.54 lb |
| Width | 4.75 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | General Wire |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 093122128820 |
| Supplier Product Name | 2 In. Clog Chopper Cutting Tool for 1/2 In., 5/8 In. or 3/4 In. Cables |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | General Wire Spring Company |
| Manufacturer Model No | 2CG |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |