General Wire 1/4" x 25' Flexicore Hand Spinner - Operates With 3/8 Or 1/2" Drill Or With Provided Hand Crank - Quick Chuck Tightens Firmly On Cable With Just A Quarter Turn - Exclusive Flexicore Cable Is Flexible Enough To Get Through Bends & Increases In Strength When It Hits Stoppage - For 1-1/4" To 2" Lines - Mfg #D-25-2
- Turn by hand or remove handle and attach to a drill.
- Quick chuck tightens firmly on cable with just a quarter turn.
- Durable container with comfortable turning sleeve.
- Holds up to 50 ft. of 1/4 In. or 5/16 In. cables.
- 25
- 2
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | D-25-2 |
| UNSPSC | 47121808 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Drain Tool Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.1 in |
| Height | 19.6 in |
| Weight | 10.2 lb |
| Width | 10.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | General Wire |
| TAABAA | Yes |
| Supplier Product Name | General Wire D-25 Handy w/ 1/4 In. x 25 Ft. Down Head Cable |
| Manufacturer Name | General Wire Spring Company |
| Manufacturer Model No | D-25-2 |
| FOB | No |
| UPC Code | 093122230639 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |