Replacement Refrigerator Cold Control - 12" Capillary Length - 36F Normal Cut-In, 26F Normal Cut-Out - Replaces GE Model #WR9X355
- Has 18 In. capillary
- Used on GE refrigerators
- Can be used as replacement for Robertshaw and Gemline models
- Has two 1/4 In. and one 3/16 In. male terminals
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 41112209 |
| Manufacturer Part Number | 202900 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Accent Color/Finish | None |
| Color / Finish | Other/Metallic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 2.00 in |
| Length (In) (2) | 2.75 in |
| Width (In) | 1.13 in |
| Depth | 2.9 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 4.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Exact Replacement Parts |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 687152200948 |
| Indoor Or Outdoor | Indoor |
| Package Contents | Cold Control |
| Appliance Accessory Type | Refrigerator |
| Appliance Application | Refrigerators |
| Application | Refrigerator |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Cold Control |
| Manufacturer Model No | ERWR9X355 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |