Gatco Latitude II Robe Hook - Chrome Finish - Mfg #4245
- Hand polished chrome finish
- mounting hardware included
- Designed and manufactured by Gatco for todays bathrooms
- Lifetime functional guarantee
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162600 |
| Manufacturer Part Number | 4245 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Chrome |
| Finish | Chrome |
| Material | Zinc, Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Projection (In) | 2.00 in |
| Weight Capacity (Lbs) | 10.00 lb |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Backplate Height (In) | 2.00 in |
| Backplate Width (In) | 2.00 in |
| Length (In) (2) | 2.00 in |
| Depth | 3.8 in |
| Height | 2.9 in |
| Weight | 0.8 lb |
| Width | 4.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Gatco |
| Fixture / Accessory Type | Single Robe Hook |
| Collection Name | Latitude II |
| Package Quantity | 1 |
| TAABAA | Yes |
| Type | Single |
| Fastener Category (2) | Bracket |
| FOB | No |
| Decorative | Yes |
| Fastening Method | Surface Mount With Supplied Hollow Wall Anchors |
| Garment Hook Type | Robe |
| Mounting Method | Surface Mount With Supplied Hollow Wall Anchors |
| Supplier Product Name | Avenue Collection Towel Ring in Chrome Finish |
| Manufacturer Name | Gatco Inc |
| Manufacturer Model No | 4245 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |