Philips 59 Watt T8 Fluorescent Bulb "Pkg Of 25" - Instant Start - 96" Length - 3,500 Kelvin - 5,900 Lumens - 85 CRI - 24,000 Average Hour Life - Mfg #F96T8/TL835/PLUS/ALTO
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101600 |
| Manufacturer Part Number | 236844 |
| Specifications | |
|---|---|
| Watts | 59 |
| Made in the USA | Yes |
| Color Rendering Index | 85 |
| Lumens | 5,900 lm |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | T8 |
| Length (In) | 96.00 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Philips |
| Color Temperature | 3,500 K |
| Rated Life (Hours) | 24,000 h |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |