Zep Commercial Heavy-Duty Floor Stripper - 5 Gallon - Fast Acting Formula Removes Stubborn Finishes - For Use On Interior Floors Including Vinyl Composition, Rubber, Asphalt Tile, Terrazzo, Concrete And No-Wax Vinyl - Dilute 1 To 7 For Light Stripping; 1 To 3 For Heavy-Duty Stripping - Easy To Dispense Pail
- Fast acting formula
- Removes stubborn finishes
- Makes Up to 7 gallons
- Professional Strength
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31211802 |
| Manufacturer Part Number | ZULFFS5G |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Strength | Extra-Strength |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.2 in |
| Height | 15.0 in |
| Weight | 36.5 lb |
| Width | 11.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| Recommended Cleaning Method | None |
| Form | Liquid |
| Stripper/Remover Form | Liquid |
| Biodegradable | No |
| Odor | Yes |
| Quantity (Fl Oz) | 640.00 oz |
| FOB | No |
| Stripper / Remover Application Type | Cloth |
| Surface | Multi-Surface |
| UPC Code | 021709009682 |
| Time Period For Use (Min) | 8.00 min |
| Work Area | Indoor |
| Supplier Product Name | Heavy Duty Floor Stripper |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZU10715G |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| Recommended Safety Equipment | Splash Goggles, Aynthetic Apron, Protective Gloves |
| UL Listed | No |