Fasco Direct Drive Blower Motor - 3 Speed - 3/4-1/2-1/3 HP - 208/230 VAC - 5.4-3.8-2.9 Amp - 1,075 RPM - Capacitor 10/370 - Any Shaft Angle - General Replacement - Open Construction - Electrically Reversible Rotation - Thermally Protected - 5.6" Diameter - Motor Length 5-1/2" - Shaft 1/2 x 6" - Mfg #D729
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71263967 |
| Specifications | |
|---|---|
| Amps | 5.4-2.9 |
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | THAILAND |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 15.6 in |
| Height | 5.9 in |
| Weight | 21.55 lb |
| Width | 5.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 3 |
| Series Type | 208/230 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| Manufacturer Model No | D729 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |