Exhaust Fan Motor With Wheel
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101100 |
| Manufacturer Part Number | S97017062 |
| Specifications | |
|---|---|
| Amperage | 1 A |
| Made in the USA | Yes |
| Watts | Not Rated |
| Amps | 0.8 |
| Country of Origin | USA |
| Voltage Rating | 120 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.0 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 2.0 lb |
| Width | 2.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Broan |
| Shaft Style | D Shaft |
| Power Source | Electrical 120V |
| Blade Action | CW |
| TAABAA | Yes |
| Package Contents | Motor & Wheel |
| Motor Speed | 2600 rpm |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |
| ADA Approved | No |