**Extended Fulfillment Period**
Replacement Electric Range Infinite Switch - 240V, 15A - Push To Turn Breakaway Shaft 7/8"L - Fits Gaffers & Sattler
- It is a 240 V type switch
- It is a 15 A infinite switch
- Non-push to turn style
- Voltage sensing type
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39122200 |
| Manufacturer Part Number | 220750 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Color / Finish | Black, Matte |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length (In) (2) | 1.75 in |
| Depth | 2.4 in |
| Height | 2.6 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 2.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Package Contents | Infinite Switch |
| UPC Code | 840993006050 |
| Appliance Accessory Type | Range |
| Illuminated | No |
| FOB | No |
| Motion Detection | No |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Pieces (3) | 1 |
| Switch/Outlet Grade | Residential |
| Supplier Product Name | Infinite Switch |
| Manufacturer Model No | 5502-404 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | Yes |
| CSA Certified (2) | Yes |
| ETL Listed | No |