Replacement For El Mustee Shower Floor Drain Kit - For Use With Standard Bathtub 1-1/2" Drain Piping - Use With El Mustee Shower Floors
- Drain assembly for 3060L/R and 360L/R
- Fits Mustee model 3060L/R and 360L/R shower floor
- Allows connection to existing 1-1/2 In. waste
- Drain assembly color: white
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181605 |
| Manufacturer Part Number | 60.300A |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Fiberglass And PVC |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 6.00 in |
| Length (In) (2) | 5.00 in |
| Width (In) | 11.50 in |
| Depth | 8.5 in |
| Height | 2.85 in |
| Weight | 1.505 lb |
| Width | 13.55 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | El Mustee |
| Package Contents | Drain Assembly |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | ShowerTub Drain Replacement Kit |
| Manufacturer Name | E. L. Mustee & Sons, Inc. |
| Manufacturer Model No | 60.300A |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | Yes |