2 Lb Zep Commercial Crystal Heat Drain Opener - Caustic Solid - Granule Drain Opener - Commercial Strength - Uses Heat To Melt Grease Clogs Fast - Not For Use In Toilet Bowls, Garbage Disposers Or Dishwashers - Priced Each
- Dissolves grease, soap scum and hair
- Safe for all pipes and septic systems
- opens most drains in minutes
- Crystal Heat Drain Opener
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131815 |
| Manufacturer Part Number | ZUCRY2 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Package Size (Oz) | 32.00 oz |
| Depth | 2.9 in |
| Height | 9.2 in |
| Weight | 3.7 lb |
| Width | 2.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| Application | Pour Product Down Drain |
| Chemical Form | Granular |
| UPC Code | 021709370393 |
| Type Of Clog | Grease, Soap Scum And Hair Clogs |
| Plumbing Chemical Type | Clog Remover |
| Type Of Issue | Drain |
| Supplier Product Name | Crystal Heat Drain Opener |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZUCRY2 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| Recommended Safety Equipment | Splash Goggles, Nitrene Gloves, Protective Clothing |
| UL Listed | No |