DiversiTech Clearvue Mini Pump - 3H x 2W x 3-1/2"D - Flexible Installation - Built-In Overflow Switch - Rubber Mounting Pad - 120 Or 240 Volt - Mfg #CVMINI
- Can be installed almost anywhere including inside many cassette units or inside a line set cover system
- Features iQ Technology
- Floatless sensor technology allows pump to think and respond to changing conditions
- Unit can adjust its speed and lift based on how much condensate is being produced
- Operates more efficiently and with less noise
- And with no mechanical float to get stuck, it is ultra-reliable
- Rubber feet dampen vibration which reduces noise
- Separate tank that can be located away from pump in needed
- Three LED indicator lights that let you know what mode the pump is in at any given time
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 41112209 |
| Manufacturer Part Number | CVMINI |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Housing Material | Plastic |
| Material | Stainless Steel |
| Impeller Material | Stainless Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Amperage | 2 A |
| Horsepower (Hp) | 0.03 hp |
| Shut Off PSI | 5.20 psi |
| Voltage Rating | 120V |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 6.25 in |
| Height (In) (2) | 3.50 in |
| Cord Length (Ft) | 6.00 ft |
| Depth (In) (2) | 7.00 in |
| Inlet Size (In) | 0.38 in |
| Outlet Size (In) | 0.38 in |
| Depth | 35.5 in |
| Height | 6.5 in |
| Weight | 5.0 lb |
| Width | 6.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Diversitech |
| TAABAA | No |
| FOB | No |
| Application | Condensate Management |
| Fitting 1 Gender (2) | Genderless |
| Fitting 2 Gender (2) | Genderless |
| Float Switch | No |
| Materials Handled | Water, Other |
| On / Off Points | Yes |
| Power Type | Electric |
| Pump Category | Utility |
| Pump Construction | Plastic |
| Pump Motor Type | Electric |
| Pump Switch Type | Specialty |
| Pump Type | Condensate |
| Submersible | No |
| Water Flow | Varies By Height, Up To 6.5 Feet |
| Supplier Product Name | ClearVue? Mini |
| Manufacturer Name | DiversiTech Corporation |
| Manufacturer Model No | CVMINI |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |