DeWalt 7-Piece Impact Ready Pilot Point Drill Bits - Includes Two 1/8" And One Each 5/32, 3/16, 7/32, 1/4 And 5/16" Bits
- DeWalt 7
- Piece impact ready pilot point drill bits
- Includes two 1/8 In. and one each 5/32, 3/16, 7/32, 1/4 and 5/16 In. bits
- Ground from solid one piece design is up to 5 times more durable than the current 2 piece conventional product
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 23241600 |
| Manufacturer Part Number | DD5157 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | GERMANY |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | Two 1/8" And One Each 5/32, 3/16, 7/32, 1/4 And 5/16" Bits |
| Bit Sizes | 2-1/8", 5/32", 3/16", 7/32", 1/4", 5/16" |
| Bit Diameter(s) (In) | 2-1/8", 5/32", 3/16", 7/32", 1/4", 5/16" |
| Depth | 1.0 in |
| Height | 6.75 in |
| Weight | 0.246 lb |
| Width | 0.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Dewalt |
| Type | Impact Ready Pilot Point? Drill |
| Number Of Pieces (3) | 7 |
| Package Contents | 2 - 1/8", 5/32", 3/16", 7/32", 1/4", 5/16" |
| UPC Code | 885911135016 |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | DEWALT 7 pc. Pilot Point Drill Bit Set |
| Manufacturer Name | DEWALT |
| Manufacturer Model No | DD5057 G |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses |