Delta Peerless Hot/Cold Shower Handle - Clear - 2-1/2" Height - Mfg #H71
- Genuine OEM Delta
- Clear plastic
- For single handle applications
- ADA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181804 |
| Manufacturer Part Number | HDS447175 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Faucet Handle Material | Acrylic |
| Material | Plastic/Acrylic |
| Faucet Material | Plastic |
| Color / Finish | Clear Acrylic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 6.00 in |
| Height (In) (2) | 6.00 in |
| Depth | 2.8 in |
| Height | 2.4 in |
| Weight | 0.4 lb |
| Width | 2.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Delta |
| Supplier Product Name | OEM Delta Single Lever Acrylic Tub/Shower Handle H71 |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 039166106592 |
| Manufacturer Name | BrassCraft |
| Manufacturer Model No | HDS447175 |
| Package Contents | 1 Handle |
| Faucet Category | Tub & Shower |
| Fits Faucet Brand | Delta |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |