Delta Check Stop Valve Kit - Use With 600/1600 Series Faucets - Mfg #RP2090
- Genuine OEM Delta
- OEM#RP2090
- Single Lever application
- Application Tub/Shower
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181808 |
| Manufacturer Part Number | RP2090 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Various |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.3 in |
| Height | 1.2 in |
| Weight | 0.1 lb |
| Width | 5.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Delta |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 039166101696 |
| Faucet Category | Other |
| Faucet Valve Type | Other |
| Fits Faucet Brand | Delta |
| Shower Valve Type | Thermostatic Valves |
| Supplier Product Name | Delta Check Stop Kit OEM RP2090 |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | BrassCraft |
| Manufacturer Model No | HDS498755 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |