30A Cutler-Hammer Double Pole Circuit Breaker - Mfg #CH230
- 30 amp
- 2 pole
- For use in type CH load centers
- Trips to center position
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CH230 |
| UNSPSC | 39121601 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 30 |
| Country of Origin | DOMINICAN REPUBLIC |
| Interrupting Amp Listing | 10 A |
| Maximum Amperage | 30.0 A |
| Maximum Voltage | 240 V |
| Minimum Voltage | 120 V |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Circuit Breaker Width | 1" |
| Maximum Wire Size | 10 AWG |
| Minimum Wire Size | 10 AWG |
| Depth | 3.3 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 0.85 lb |
| Width | 3.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Cutler-Hammer |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 782113101804 |
| Breaker Type | Other |
| Circuit Breaker Type | Double Pole |
| FOB | No |
| Pack Quantity | 1 |
| Trip Indicator | Yes |
| Supplier Product Name | 30 Amp, 2 Pole Type CH Circuit Breaker |
| Manufacturer Name | Eaton |
| Manufacturer Model No | CH230 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | Yes |
| CSA Certified (2) | No |
| ETL Listed | No |
| GFCI Safety Circuit | No |
| GSA Approved | Yes |