Crescent 12" Adjustable Wrench
- Alloy steel and heat treated
- Proportioned dimensions for greatest strength and minimum weight
- Chrome plated finish resists rust and corrosion
- Polished head and regular, satin finished handle
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 27111707 |
| Manufacturer Part Number | AC212VS |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Chrome |
| Material | Alloy Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length (In) (2) | 12.00 in |
| Width (In) | 3.90 in |
| Wrench Size | 12" |
| Depth | 5.0 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 2.5 lb |
| Width | 15.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Crescent |
| UPC Code | 037103254016 |
| Maximum Opening (In) | 1.50 in |
| Set/Individual | Individual |
| FOB | No |
| Wrench Type | Adjustable |
| Supplier Product Name | 12 In. Chrome Finish Adjustable Wrench |
| Manufacturer Name | Cooper Tools |
| Manufacturer Model No | AC112VSM |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |