4" Commercial Flexible Door Stop "Pkg Of 50" - Bright Brass
- Spring steel construction
- Brass Finish
- 4 in. length
- Used on commercial doors
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 806390 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bright Brass |
| Hardware Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 0.88 in |
| Depth | 6.2 in |
| Height | 2.7 in |
| Weight | 5.6 lb |
| Width | 9.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Package Quantity | 50 |
| Commercial Grade | Yes |
| UPC Code | 20049793380986 |
| Type | Flexible Door Stop |
| Door Hardware Category | Stop |
| Package Contents | 50 stops |
| Hardware Category | Door Repair |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Commercial Flexible Door Stop, 50 pack |
| Manufacturer Model No | 806390 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |