4" Commercial Flexible Door Stop "Pkg Of 5" - Satin Nickel
- Heavy duty application
- Satin Nickel Finish
- 4 in. long
- Used on commercial doors
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 806350 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Satin Nickel |
| Color / Finish | Satin Nickel |
| Hardware Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 0.00 in |
| Depth | 3.9 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 0.55 lb |
| Width | 3.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 5 |
| Brand | Prime-Line |
| TAABAA | Yes |
| Commercial Grade | Yes |
| UPC Code | 049793393807 |
| Type | Flexible Door Stop |
| Door Hardware Category | Stop |
| Package Contents | 5 Stops |
| Supplier Product Name | 4 In. Commercial Flex Door Stop, 5 pack |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | 806350 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |