32" Chrome Shower Door Towel Bar Set - Can Be Cut To Length
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181602 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Chrome |
| Bath Hardware Finish | Chrome |
| Color / Finish | Chrome |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 32.00 in |
| Height (In) (2) | 1.00 in |
| Length (In) (2) | 32.00 in |
| Depth | 2.0 in |
| Height | 32.2 in |
| Weight | 0.55 lb |
| Width | 0.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| TAABAA | Yes |
| Type | Towel Bar |
| Collection Name | None |
| UPC Code | 049793382467 |
| Decorative Hardware Category | Towel Bar |
| Assembled (2) | No |
| Mounting Method | Exposed |
| FOB | No |
| Package Contents | Bar And Brackets |
| Number Of Towel Bars | 1 |
| Required Installation Equipment | Screwdriver |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |