Century Split Phase Base Motor 1/3 HP - 1/3 HP - 115 VAC - 6.8 Amp - 1725 RPM - Reversible Rotation - Shaft Horizontal - Ventilation ODP (Open Drip Proof) - Mfg #GF2034
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101100 |
| Manufacturer Part Number | GF2034 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 6.8 |
| Horsepower (Hp) | 0.33 hp |
| Amperage | 7 A |
| Country of Origin | MEXICO |
| Voltage Rating | 115 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Diameter (In) (2) | 5.63 in |
| Depth | 8.06 in |
| Height | 8.06 in |
| Weight | 16.0 lb |
| Width | 9.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 5.6" |
| Motor Speed | 1 |
| Series Type | 115 |
| Phase | 1 |
| Shaft Style | Keyed |
| Power Source | 115V |
| Usage | Furnace |
| TAABAA | Yes |
| HVAC Equipment Type | Furnace Blower Belt Drive |
| Centerset (In) | 3" |
| FOB | No |
| Connection Type 1 | Terminal Board |
| Type | B |
| Application | Belt Drive Blower Motor |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | UR Recognized |