3" Cast Zinc Door Stop "Pkg Of 50" - Bright Brass
- Plated Diecast Base
- Steel Screw Insert
- Mounts Onto Baseboard To Prevent Door Handle From Hitting Wall
- Tip is white vinyl
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 806806 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bright Brass |
| Material | Zinc |
| Hardware Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 0.75 in |
| Depth | 4.3 in |
| Height | 2.5 in |
| Weight | 3.4 lb |
| Width | 7.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Package Quantity | 50 |
| Type | Flexible Door Stop |
| Supplier Product Name | 3 In. Brass Plated Rigid Door Stop |
| Door Hardware Category | Stop |
| Manufacturer Model No | 806806 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |