30" Vented Range Hood - 7" Round Vent - Two-Speed Fan And Light - 190 CFM - 6.0 Sones - Includes 246850 Filter, 250674 Motor And 255000 Fan Blade - ADA Capable - Use One 75W Incandescent Bulb (Not Included) - 6H x 30W x 12"D - White - Mfg #423001
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52141546 |
| Manufacturer Part Number | 423001 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Exhaust Maximum (CFM) | 190 ft3/min |
| Ventilation Fan Sound Level (Sones) | 6 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 25.0 in |
| Height | 7.0 in |
| Weight | 12.2 lb |
| Width | 15.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Broan |
| TAABAA | Yes |
| Type | Round Vented |
| Manufacturer Name | Broan-NuTone LLC |
| FOB | No |
| UPC Code | 026715002269 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| GSA Approved | No |
| CSA Certified | No |
| OSHA Safety Listing | No |