Bosch MultiConstruction Multipurpose Drill Bit Set - Ideal For Drilling In Wood, Plastic, Steel, Tile And Concrete - Includes 5/32, 3/16, 1/4, 5/16 And 3/8" Carbide Tip Drill Bits
- Robust head for long service life, even in impact applications
- Sharp, ground cutting edges for fast drilling in hard materials
- Steep flute with ribs offer optimal dust removal in any material
- Softened shank for aggressive gripping power
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 23241600 |
| Manufacturer Part Number | MP500T |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Bit Material | Carbide Tipped |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 5/32, 3/16, 1/4, 5/16, 3/8" |
| Bit Sizes | 5/32 x 6", 3/16 x 6", 1/4 x 6", 5/16 x 6", 3/8 x 6" |
| Depth | 3.0 in |
| Height | 0.6 in |
| Weight | 0.7 lb |
| Width | 6.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| TAABAA | No |
| Type | MultiConstruction? Multipurpose Drill Bit Set |
| Chuck Fitment | Standard Chuck |
| Drill Bit Type | Percussion |
| FOB | No |
| Number Of Pieces (3) | 5 |
| UPC Code | 000346465792 |
| Package Contents | 5 Bits |
| Supplier Product Name | 5 Piece Multi-Construction? Drill Bit Set |
| Manufacturer Name | Bosch |
| Manufacturer Model No | MP500T |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses |
| UL Listed | No |