Bootz ShowerCAST Enameled Steel Shower Base - Replaces Standard 5' Tub - The "Affordable Alternative" To Cast Iron & "Long-Lasting" Alternative To Acrylic - Full Length Sound Absorbing Pad To Reduce In-Room Noise & "Neighbor-Above" Noise - Slip Resistant Bottom - Self-Leveling Support Pad Does Not Require Mortar Base Which Can Save Significant Time On Installation - Weighs Less Than 45 Lbs Allowing For A 1-Person Installation - Porcelain Finish Will Not Discolor Like Acrylic Over Time - Left-Handed Drain - 60W x 30D x 4"H - Mfg #010-1001
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer Part Number | 010-1001-00 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 60.0 in |
| Height | 4.0 in |
| Weight | 45.0 lb |
| Width | 30.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Bootz |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |