Black Bolt-In Door Holder Tip "Pkg Of 10" - Use With 807950, 808000 And 808005 Door Holders
- Replaces Worn Out Tips On Drop Down Door Holders
- Screw In Design
- Saw Tooth Foot Base
- Black rubber construction
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 808090 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black |
| Hardware Material | Metal |
| Material | Rubber |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 1.00 in |
| Depth | 2.6 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 3.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 2 |
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Type | Door Holder |
| UPC Code | 049793381422 |
| Door Hardware Category | Stop |
| Package Contents | 2 Rubber Tips; With Screws |
| FOB | No |
| Required Installation Equipment | Screwdriver or Drill |
| Supplier Product Name | Black Bolt-In Door Holder Tip (Pkg Of 10) |
| Manufacturer Model No | 808090 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |