Bemis PRO Heavy-Duty Wood Toilet Seat - Round - Easy Change Hinge Saves Time With Seat Replacement, Features Quick Twist-To-Lock Hinge, No Bolt Removal Required - Heavy-Duty Hinge Withstands Abuse - Heavy-Duty Molded Wood, 2" Thick - Mfg #500EC
- Closed front with cover
- Superior high gloss finish
- Made in the U.S.A.
- Fits all manufacturers' round bowls
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181603 |
| Manufacturer Part Number | 500EC 000 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Hinge Material | Plastic |
| Toilet Seat Material | Wood |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Bolt Spread (In) | 5.50 in |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Toilet Seat Shape | Round |
| Toilet Bowl Shape | Round |
| Depth | 19.0 in |
| Height | 15.0 in |
| Weight | 6.0 lb |
| Width | 14.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Supplier Product Name | Round Molded Wood Toilet Seat |
| Type Of Hinge | Quick Change |
| Manufacturer Name | Bemis Manufacturing Co |
| Brand | Bemis |
| Manufacturer Model No | 500EC 000 |
| UPC Code | 073088126290 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Toilet Seat Style | Standard Toilet Seat |
| Tools Or Other Items Required For Assembly | Screwdriver |
| Open Front | No |
| Heated | No |
| Package Contents | Toilet Seat & Hardware |
| Slow Close Feature | No |
| Collection Name | None |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |