Euroloop Pull-Out Kitchen Faucet - Chrome Finish - Remembers Last Shutoff Position - Ceramic Disc Function - Installs With Or Without Deckplate - 1.8 GPM @ 60 PSI
- Cobra shape sprayer and swivel spout for more space and convenient operation
- Adjusts from aerated flow to powerful spray
- Drip free and durable ceramic disc cartridge
- Meets NSF, IAPMO certificates, ADA & AB 1953 compliant
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181700 |
| Manufacturer Part Number | 414125.00 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Polished Chrome/Polished Nickel |
| Faucet Finish | Chrome |
| Faucet Handle Material | Metal |
| Faucet/Fixture Material | Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| ASME Specifications | A112.18 |
| Country of Origin | CHINA |
| ASTM Specifications | A112.18 |
| Faucet Flow Rate (GPM) | 2.20 gal/min |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Faucet Connection Size | 1/2" NPS, Kitchen |
| Depth | 18.0 in |
| Height | 2.7 in |
| Weight | 5.1 lb |
| Width | 12.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Seasons |
| Collection Name | Anchor Point |
| Faucet Spout Swivel | 360.00 ? |
| TAABAA | No |
| Additional Features | AB1953 Compliant |
| Faucet Spout Style | Middle Arc |
| Spray And Stream | Yes |
| Faucet Installation Type | Single-Hole, 3-Hole |
| UPC Code | 019934821261 |
| Connection Type 1 | 1/2" - 14NPSM Inlet |
| Built-In Water Filter | Yes |
| Application | IAPMO, NSF61/9, AB1953 |
| Supplier Product Name | 8 In. Pullout Kitchen Faucet, Chrome Finish, Lead Free |
| FOB | No |
| Faucet Connection | Threaded Pipe |
| Faucet Handle Type | Lever |
| Faucet Spray | Pull Out |
| High Arc Spout | No |
| Mount Location | Deck Mount |
| Number Of Faucet Handles | Single Handle |
| Number Of Holes For Installation | 3 Hole |
| Pot Filler | No |
| Pull-Out Extension (In) | 47.6 in |
| Pullout Spray | Yes |
| Side Spray | No |
| Sprayer | Yes |
| Wall Mount | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |
| CSA Certified (2) | Yes |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | Yes |
| WaterSense Labeled | No |