Armstrong H-53 Circulator Pump Less Volute - 1/2 HP - Single Phase, 115 Volt - Cast Iron - Replaces B&G 60-3, 60-13 - Mfg #116439-132
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151504 |
| Manufacturer Part Number | 116439-132 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Gold Painted |
| Housing Material | Cast Iron |
| Material | Cast Iron |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Horsepower (Hp) | 0.50 hp |
| Voltage (2) | 115 V |
| Voltage Rating | 115 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 18.5 in |
| Height | 11.0 in |
| Weight | 36.01 lb |
| Width | 8.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Armstrong |
| Pump Category | Circulator/Hydronic |
| FOB | No |
| UPC Code | 672807399849 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |