DISCONTINUED
AquaGuard 1 Gallon Spa Water Defoamer - Eliminates And Prevents Foaming In Spas When Spa Jets Are In Use - Safe For All Types Of Spas
- Prevents Foam From Developing When Spa Jets Are In Use
- Safe For All Types Of Spas
- Eliminates Foam From The Water's Surface
- Compatible with all sanitizing products
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 49241712 |
| Manufacturer Part Number | 116634 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Package Weight (Lbs) | 52.44 lb |
| Depth | 6.1 in |
| Height | 11.7 in |
| Weight | 10.4 lb |
| Width | 6.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Aqua Guard |
| Package Quantity | 6 |
| Units Of Measurement | Gallon |
| TAABAA | No |
| Pool Chemical Form | Liquid |
| Chemical Use Category | Spa |
| Pool Chemical Type | Clarifier |
| Pool/Spa Accessory Category | Chemicals |
| Supplier Product Name | 1 Gal. Spa Water Defoamer |
| FOB | No |
| UPC Code | 041596036417 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |