Maintenance Warehouse 9 Volt Alkaline Battery "Pkg Of 24"
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26111702 |
| Battery Manufacturer | Maintenance Warehouse |
| Battery Model/Part No. | A1604-24HDSA |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Charge Time (Hours) | 500.00 h |
| Battery Capacity (mAh) | 500.00 mA-h |
| Battery Voltage | 1.5 |
| Country of Origin | CHINA |
| Battery Milliamp-Hour | 500.00 mA/h |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 9V |
| Battery Size | PP3 (9V) |
| Depth | 2.8 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 2.54 lb |
| Width | 6.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Battery Application Type | General Use |
| UPC Code | 012800508174 |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Package Count | 24 per package |
| FOB | No |
| Rechargeable | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |