Heavy-Duty Square Casement Operator - Right-Hand - Bronze - 9-1/2" Steel Arm - Use With Steel Frame Casement Windows
- Heavy Duty
- Square type
- Right hand application
- Diecast construction with a bronze finish
- Used on steel frame casement windows
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162801 |
| Manufacturer Part Number | 504374 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bronze |
| Material | Mixed |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 9-1/2" Steel Arm |
| Width (In) | 4.75 in |
| Length (In) (2) | 9.50 in |
| Depth | 3.8 in |
| Height | 1.75 in |
| Weight | 1.105 lb |
| Width | 14.45 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Type | Swinging (Casement) Windows |
| UPC Code | 049793396839 |
| Package Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Operator |
| Window Hardware Category | Handle |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Casement Window 9-1/2 in. Single Arm Operator |
| Manufacturer Model No | 504374 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |