8 x 34" Aluminum Door Kickplate - Bright Brass Finish - Predrilled - Screws Included
- Gold Anodized Finish
- Solid Aluminum Material
- Mounting holes are pre-punched
- Includes Fasteners
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30171513 |
| Manufacturer Part Number | 888915 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bright Brass |
| Material | Aluminum |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 8 |
| Size (2) | 34" |
| Width (In) | 34.00 in |
| Height (In) (2) | 8.00 in |
| Length (In) (2) | 34.00 in |
| Depth | 37.1 in |
| Height | 0.3 in |
| Weight | 2.0 lb |
| Width | 10.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Aluminum |
| TAABAA | Yes |
| Attachment Method (2) | Screwdriver/Drill |
| FOB | No |
| Package Contents | 1 Each Kick Plate With Screws |
| UPC Code | 049793389947 |
| Supplier Product Name | 8 In. x 34 In. Brass Finish Door Kick Plate |
| Manufacturer Model No | 888915 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |