Aluminum Range Hood Filter - Fits Broan - 8-3/4 x 10-1/2 x 3/8" - Meets UL Class 1 Requirements
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 97031436 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Aluminum Filter |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.4 in |
| Height | 8.7 in |
| Weight | 1.5 lb |
| Width | 10.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Research Products Corporation |
| Brand/Model Compatibility | Fits Broan |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 686720231957 |
| Type | Range Hood Filter |
| Manufacturer Name | RESEARCH PRODUCTS CORPORATION |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |