**Limited Availability - Contact Us Prior to Purchase**
6" x 25' Flex Duct - R-6 - Used For Heating, Air Conditioning And Ventilation
- R6 fiberglass insulation is perfect for heating and A/C systems
- Galvanized core wire resists rust and corrosion
- Insulated duct can withstand up to 250°F
- Polyester core, fiberglass insulation and polyethylene Jacket
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141901 |
| Manufacturer Part Number | 6INFCKPR6 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 25.0 in |
| Height | 9.25 in |
| Weight | 8.0 lb |
| Width | 9.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Thermaflex |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 095029282483 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |