Generic 50 Watt Twistline Halogen MR-16 Bulb 6-Pack - 120 Volt - GU10 Base - 2,000 Average Hour Life - 38 Flood Pattern - Dimmable
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101601 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Lumens | 340 lm |
| Watts | 50 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | MR16 |
| Depth | 12.5 in |
| Height | 6.0 in |
| Weight | 1.18 lb |
| Width | 4.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Light Bulb Base | GU10 |
| TAABAA | No |
| Rated Life (Hours) | 2,000 h |
| Beam Spread (Deg) | 38 Flood |
| Brand | Home Repair Parts |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |