50 Lb Alkalinity Booster Bag - Increases Total Alkalinity Of Pool Water And pH Of Pool Water - Fast-Dissolving - Bag May Vary By Region (Not Pictured)
- Reduces chlorine consumption
- Essential if liquid or calcium based chlorines are used
- Shields chlorine from the destructive effects of sunlight
- Pool water stabilizer
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 49241712 |
| Manufacturer Part Number | 116636 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | 0 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Package Weight (Lbs) | 50.00 lb |
| Depth | 19.7 in |
| Height | 4.9 in |
| Weight | 50.2 lb |
| Width | 13.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Brand | Varies |
| TAABAA | No |
| Pool Chemical Form | Granules |
| Chemical Use Category | Pool |
| Pool Chemical Type | Balancers |
| Pool/Spa Accessory Category | Chemicals |
| FOB | No |
| UPC Code | 041596036431 |
| Units Of Measurement | EA |
| Supplier Product Name | 50# Stabilizer Conditioner |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |