4 x 4" Steel Residential Adjustable Spring Hinge - Satin Chrome - Square Corner - UL Listed For Use On Labeled Fire Doors - Screws Included
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30171514 |
| Manufacturer Part Number | 984640 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Satin Chrome |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 4 x 4" |
| Depth | 2.8 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 1.4 lb |
| Width | 5.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Edge Type (3) | Square |
| TAABAA | No |
| Type | Spring |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |