4 x 4" Steel Residential Adjustable Spring Hinge "Pkg Of 2" - Brass - Square Corner - UL Listed For Use On Labeled Fire Doors - Screws Included
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30171514 |
| Manufacturer Part Number | 984655 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Brass |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 4 x 4" |
| Depth | 2.8 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 2.9 lb |
| Width | 5.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Edge Type (3) | Square |
| Brand | Global Door Controls |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 704780172444 |
| Type | Spring |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |