- 3M™ ForceFlex™ Plus Safety Eyewear
- Black/Gray Frame
- Gray Lens
- Impact-Resistant Lenses Absorb 99.9% Of UV, UVA and UVB Radiation
- Flexible At Common Breakage Points On The Nose And Temples
- Meets CSA Z94.1-2005, Type 1, Class C Requirements
- Innovative Flexible Design With Wide Temples To Help With Side Protection And Provide A More Comfortable Fit
- Microfiber Storage Bag And Lanyard Included
- Mfg #92235-WZ4
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46181804 |
| Manufacturer Part Number | 92235-WZ4 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 7.7 in |
| Height | 3.8 in |
| Weight | 0.27 lb |
| Width | 4.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | 3M |
| UPC Code | 051141390628 |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |