4 Outlet Surge Adapter - 15 Amp, 120 Volt - 918 Joules - 1,200 Clamping Voltage - Can Be Screwed Into The Receptacle To Become Part Of The Wall Plate - Once Installed The Unit Prevents Theft And Potential Fire And Shock Hazards - Surge Protection And Ground Indicator Lights - White
- Four outlets rotate 360 degrees to fit a variety of large plugs.
- Advanced X3 Surge Protection technology.
- Surge Protection LED indicates surge protection is active.
- Surge Energy Joule Rating: 540 Joules.
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39121634 |
| Manufacturer Part Number | 36035-W |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White/Gloss |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Joule Ratings | 540 J |
| Country of Origin | CHINA |
| Clamping Voltage | 500 V |
| Maximum Amperage | 15.0 A |
| Voltage Input | 120 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Cord Length (Ft) | 0.00 ft |
| Power Equipment Depth (In) | 2.00 in |
| Power Equipment Height (In) | 4.50 in |
| Power Equipment Weight (Lbs) | 0.44 lb |
| Power Equipment Width (In) | 3.50 in |
| Depth | 6.2 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 0.8 lb |
| Width | 9.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | 360 Electrical |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 819124010389 |
| Clamping Response Time | 0.50 ns |
| EMI Filter | No |
| FOB | No |
| Ground Fault Indicator | Yes |
| Indoor Or Outdoor | Indoor |
| Number Of Outlets | 4 |
| Plug Style | Right Angle |
| Protected lines | 3 |
| Protects Cable TV Line | No |
| Protects Network Line | No |
| Protects Telephone Line | No |
| Resettable Circuit Breaker | No |
| RFI Filter | No |
| Surge Indicator | Yes |
| Surge Protection Category | Single Point of Use |
| Supplier Product Name | 4-Outlet Rotating Surge Protector |
| Manufacturer Name | 360 Electrical |
| Manufacturer Model No | 36035-W |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | Yes |
| CSA Certified (2) | No |
| ETL Listed | No |