3" Decorative Drawer Pull "Pkg Of 5" - Satin Nickel
- The package contains 5 pulls
- The finish is satin a nickel zinc pull
- Installation holes are 3 In. from hole center to hole center
- Installation screws are provided
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162801 |
| Manufacturer Part Number | 800896 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Zinc |
| Cabinet Hardware Finish | Satin Nickel |
| Color / Finish | Satin Nickel |
| Hardware Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 3" |
| Center To Center (In) | 3.00 in |
| Depth | 4.3 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 0.85 lb |
| Width | 5.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Seasons |
| UPC Code | 6952860209281 |
| TAABAA | Yes |
| Novelty Item | No |
| Type | Pull |
| Cabinet Category | Pulls |
| Cabinet Hardware Style | Traditional |
| Cabinet Pull Type | Handle/Bar Pull |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| ADA Compliant | No |
| UL Listed | No |
| OSHA Safety Listing | No |