1-1/2" Self-Closing Cabinet Hinge "Pkg Of 50" - Polished Chrome - Exposed, Straight Wing Style - 3/8" Inset Door To Frame - 90 Cut Out Door Type - Includes Mounting Hardware
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162801 |
| Manufacturer Part Number | 805177 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Finish | Polished Chrome |
| Hardware Material | Steel |
| Color / Finish | Chrome |
| Cabinet Hardware Finish | Chrome |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Installation Fastener Method | Wood Screw |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 1-1/2" |
| Depth | 5.25 in |
| Height | 5.35 in |
| Weight | 5.53 lb |
| Width | 5.75 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 50 |
| Brand | HRP |
| Ball Bearing Hinge | No |
| TAABAA | No |
| Usable With Fire Doors | No |
| Commercial/Residential | Residential |
| Type Of Hinge | Cabinet |
| Adjustable Latch Speed | No |
| Right/Left/Reversible | Reversible |
| UPC Code | 749694974050 |
| Package Contents | 50 Hinge Pairs With Screws |
| Cabinet Hardware Style | Traditional |
| Cabinet Hinge Style | Self Closing |
| Mounting Position Or Type | Side |
| Required Installation Equipment | Screw Driver |
| FOB | No |
| Door Handing | Non Handed |
| Adjustable | No |
| Adjustable Closing Speed | No |
| Cabinet Category | Kitchen/Bath |
| Hold Open Feature | No |
| Attachment Method (2) | Wood Screw |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |
| ADA Compliant | No |