Kitchen Countertops - Right Miter - 25"D x 8'L - Mystique Dawn - Tempo Style - Waterfall Edge - Classic, Contemporary Look - Fully Integrated Backsplash With a 3/16" Radius Cove For Easy Cleaning - Standard Postformed-Grade Laminate - Standard Substrate Is 3/4" Industrial-Grade Particleboard
- Mystique Dawn offers you the look of solid surface and is a member of the yellow/gold color group
- Has a waterfall edge
- Precut 45-degree angle
- Easy care, low maintenance
- Get the look you want at an affordable price and be assured that your countertop is built to last.
- VT fine laminate countertops are easy to install, making them perfect for do-it-yourselfers.
- VT offers a variety of styles to match your personal taste: Tempo, Futura, Caprice and Designer.
- Use in any area of your home such as kitchens, bathrooms, laundry room, garage, office or kid's room.
*Non-Returnable*
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30162201 |
| Manufacturer Part Number | 476260T8R |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Miter Cut is On Right - Hand Side |
| Countertop/Backsplash/Apron Color | 4762-60 Mystique Dawn |
| Countertop/Backsplash/Apron Material | Laminate |
| Color Family | Reds/Pinks |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| High Temperature Resistance | A Slight Effect Is Acceptable Per The NEMA LD3 2000 Test Method |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Length (In) (2) | 96.00 in |
| Shape | Rectangular |
| Thickness (In) | 0.75 in |
| Weight (Lbs) | 72.00 lb |
| Width (In) | 25.50 in |
| Depth | 25.7 in |
| Height | 96.8 in |
| Weight | 60.0 lb |
| Width | 5.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | VT Industries |
| Countertop Cut | Miter |
| Stain Resistant | Yes |
| Countertop/Backsplash/Apron Type | Kitchen |
| Edge Type (3) | Waterfall |
| Integrated Back-Splash | Yes |
| FOB | No |
| UPC Code | 048118110815 |
| Ready To Install | Yes |
| Supplier Product Name | Tempo 8 Ft. x 25 In. Kitchen Right Miter Countertop 4762-60 Mystique Dawn |
| Manufacturer Name | V-T INDUSTRIES INC. |
| Manufacturer Model No | 1131201089 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |