24" Wood Drawer Slide Kit - Includes Track, Back Plate, Guide, Two Side Saddles And Two L Brackets
- Single Center-Mount Wood Drawer Track Which Can Be Cut To Fit Existing Drawer Dimensions
- Kit Includes One Plastic Rear Backplate, One Plastic Guide And Four L Brackets
- Installation Instructions Enclosed
- Furnished With Mounting Hardware
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30161808 |
| Manufacturer Part Number | 802800 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Mill |
| Material | Wood |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.5 in |
| Height | 1.2 in |
| Weight | 0.5 lb |
| Width | 24.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Package Quantity | 1 |
| TAABAA | No |
| Drawer Hardware Category | Guide Track |
| Package Contents | Track, Back Plate, Guide, Two Side Saddles And Two L Brackets |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 24 In. Wood Drawer Slide Kit with Plastic Guides |
| Manufacturer Model No | 98472 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Listed | No |
| OSHA Safety Listing | No |