- Seasons® Kitchen Sink
- 33w X 22l X 6"d
- Double Bowl
- Top-Mount
- Rectangular
- Brushed Stainless Steel
- Kitchen
- 4-Hole
- Replacement For HDS #500590
- cUPC Certified
- 22 Gauge
- Premium Grade Stainless Steel Type 304
- Standard 3.5" Center Drain Holes
- Clips, Cutout Template And Instruction Manual Included
- Includes Sound-Deadening Pads and Full-Bowl Overspray
- Mfg #837448
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181504 |
| Manufacturer Part Number | 500590.00 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Gauge | 22 ga |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 24.5 in |
| Height | 35.2 in |
| Weight | 11.0 lb |
| Width | 7.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Seasons |
| Drain Location | Center |
| TAABAA | Yes |
| Bowl Type (2) | Double |
| Number Of Holes (2) | 4 |
| Sink Type | Top Mount |
| FOB | No |
| UPC Code | 039487127665 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |