2" Heavy-Duty Pleated Air Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 20W x 25"H - Synthetic Fiber Media - Extended Surface Pleat Design - Reinforced Frame - Holds Form Even After Crushing - MERV 8 - 90-Day Life - Actual Size: 19-1/2W x 24-1/2H x 1-3/4"D - UL 900 Classified
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Reinforced Frame |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 2.0 in |
| Height | 20.0 in |
| Weight | 1.17 lb |
| Width | 25.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Synthetic Fiber |
| Useable Life | 90 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| MERV Rating | 8 |
| UL Listed | No |