1" Charcoal Pleated Filter "Box Of 12" - 1 Charcoal Odor-Removing Filter - Nominal Size: 20W x 25"H - Actual Size: 19-1/2W x 24-1/2Hx 7/8"D - Dual Purpose Media Design Provides Particulate Collection While Utilizing Carbon For Effective Gaseous Pollutant Control - MERV 7 - Media Is Securely Bonded To Frame For Added Strength - Disposable - UL 900 Classified - Box Of 12
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 127297 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 20.0 in |
| Height | 12.0 in |
| Weight | 1.0 lb |
| Width | 25.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Rigid Micro-Pleat |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| MERV Rating | 7 |
| UL Listed | 900 |