8" Mushroom Ceiling Fixture - Brushed Nickel - White Glass - 8" Fitter - Use Two 60W Max Medium Base Bulbs (Not Included)
- This undermount ceiling fixture features translucent opal glass in a classic mushroom shape
- Opal glass provides generous, evenly distributed light
- The basic design of the fixture blends into most rooms
- Timeless appeal
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111521 |
| Manufacturer Part Number | 321258 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Fixture Color/Finish | Brushed Nickel - White Glass |
| Color / Finish | Satin Nickel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) (2) | 9.25 in |
| Height (In) (2) | 4.75 in |
| Length (In) (2) | 9.84 in |
| Weight (Lbs) | 2.40 lb |
| Width (In) | 9.25 in |
| Depth | 10.0 in |
| Height | 6.0 in |
| Weight | 3.0 lb |
| Width | 10.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Medium |
| Hardwired Or Plug-In | Hardwired |
| Number Of Bulbs | 2 |
| Number Of Lights | 2 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Decorative Lighting Type | Fashion |
| FOB | No |
| UPC Code | 046335835191 |
| Fluorescent | No |
| Flushmounts Type | Ceiling |
| Indoor Lighting Application | Closet |
| Light Mounting Type | Flushmount |
| Lighting & Fan Style | Traditional |
| Lighting Category | Interior Lighting Surface Mount |
| Mount Type | Ceiling |
| Package Contents | Hardwire Kit |
| Recommended Base Type | Medium Base |
| Shade/Glass Type | Opal Glass |
| Wall Sconce Style | Traditional |
| Supplier Product Name | 2-Light Mushroom Ceiling Fixture, Satin Nickel Finish |
| Manufacturer Model No | 4732-62 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ENERGY STAR? Qualified | No |
| UL Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| CSA Certified (2) | No |