Cast Zinc Door Slide Security Lock - Antique Brass - 2" Center To Center Hole Spacing
- Die cast zinc door guard, antique brass finish
- Offers Reliable Protection Against Intruders
- Allows 5 In. Opening For Viewing Visitor Or For Locked Ventilation
- Fasteners Included
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 46171503 |
| Manufacturer Part Number | 874250 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Antique Brass |
| Door Lock Finish | Antique Brass |
| Material | Cast Zinc |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 3.0 in |
| Height | 0.7 in |
| Weight | 0.4 lb |
| Width | 5.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Function | Entrance |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 049793388506 |
| Style | Slide Lock |
| Number Of Cylinders | 0 |
| Door Lock Function | Entrance |
| Electronic (2) | No |
| Commercial/Residential | Commercial/Residential |
| Keyed Only | No |
| FOB | No |
| Biometric | No |
| Door Handing | Reversible |
| Supplier Product Name | Antique Brass Plated Cast Zinc Door Slide Security Lock |
| Manufacturer Model No | 874250 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |